Upcycling, czyli coś z niczego

Upcycling to niezwykle popularny od kilku lat nurt, z którym spotkać możemy się zarówno w meblarstwie, wnętrzarstwie, jak i w modzie. O co w nim chodzi?

Najprościej mówiąc, upcycling to tworzenie przedmiotów użytecznych z rzeczy starych i niepotrzebnych. Przetwarzanie śmieci w celach artystycznych znane było od wielu lat, lecz pojęcie to po raz pierwszy zostało użyte w roku 2002 przez Williama McDonougha i Michaela Braungarta – autorów książki Cradle to cradle: Remaking the Way We Make Things. Namawiali oni w niej do zmiany systemu produkcji i zachęcali do skierowania przemysłu na drogę ekologiczną przez wykorzystanie między innymi nowoczesnego designu.

Z pojęciem upcyclingu ściśle związane jest pojęcie znane już znacznie szerszemu gronu, czyli recycling. W obu przypadkach chodzi o maksymalne wykorzystanie odpadów, z tą różnicą, że recycling opiera się o jak najtańsze przetworzenie uzyskanego materiału tak, aby był on zdalny do ponownego użytku (na przykład zeszyty z makulatury). W upcyclingu chodzi natomiast o przetworzenie surowca w taki sposób, aby powstał przedmiot o wartości większej niż przedmiot bazowy (na przykład torby ze starych reklam wielkoformatowych).

05

 

 

Hitem upcyclingowego designu są na przykład meble oraz dodatki z palet. Powstają z nich podstawy i ramy łóżka, siedziska, kanapy czy stoliki. W podobny sposób wykorzystywane są skrzynki po owocach, które posłużyć mogą jako donice na kwiaty czy półki na książki. Pomysłów na tego typu dekoracje jest całe mnóstwo – lampa z bębna starej pralki, huśtawka z opony samochodowej, tablica z korków po winie, lustro z rakiety tenisowej, wazon z butelki…Ogranicza nas tu wyłącznie wyobraźnia.