Zadbany ogród to wizytówka każdego domu. Warto włożyć nieco wysiłku w przemyślane jego stworzenie, by przez długie lata móc relaksować się na łonie natury wraz z najbliższymi. O czym powinniśmy pamiętać tworząc nasz pierwszy ogród?
Na samym początku zastanówmy się, jak chcemy by on wyglądał. Jakie rośliny będą się tam znajdować, gdzie umiejscowimy nawierzchnie czy podziemne instalacje, czy chcemy postawić tam altankę, huśtawkę lub stworzyć oczko wodne – zanim przejdziemy do jakichkolwiek prac, odpowiedzieć musimy sobie na te i cały szereg innych pytań. Warto również stworzyć szkic zagospodarowania naszego ogrodu lub zlecić stworzenie szczegółowego projektu firmie zajmującej się kreowaniem terenów zielonych.
Kolejny etap to przygotowanie działki. Jeżeli jest ona niewielka, wystarczy przekopanie jej szpadlem lub glebogryzarką i ręczne usunięcie chwastów. Gdy natomiast nasza działka jest sporych rozmiarów, niezbędne będzie zaoranie jej ciągnikiem na głębokość około 15 centymetrów.
Jeśli działka została już przygotowana, zająć musimy się ukształtowaniem terenu – gdy chcemy, by w naszym ogrodzie znajdowało się oczko wodne, wykupujemy nieckę; niezbędne będzie także usypanie pagórków na wyznaczonych wcześniej miejscach. Ziemię na wzniesieniach pozostawić możemy na kilka miesięcy, by osiadła lub sypać ją warstwami o grubości około 30 centymetrów i każdą starannie zagęszczać.
Następnym etapem jest podłączenie instalacji elektrycznej. Jeżeli w naszym ogrodzie planujemy instalację niskonapięciową, prace z nią związane wykonać możemy sami. Kable zakopywać powinno się na głębokości około 30 centymetrów lub układać na powierzchni ziemi i maskować przy pomocy kory lub roślin. Gdy natomiast instalacja w naszym ogrodzie ma być wysokonapięciowa (co najmniej 230 V), prace nad nią wykonywać mogą wyłącznie osoby ze stosownymi uprawnieniami.
Gdy instalacja została już podłączona, przechodzimy do układania nawierzchni oraz wybranych elementów małej architektury takich, jak altana, staw, schody czy pergole.
Kolejnym etap stanowi przygotowanie ziemi. Przeważnie wystarczające okazuje się jej przekopanie oraz zbadanie odczynu specjalnym kwasomierzem. Większość roślin potrzebuje podłoża o pH wahającym się od 6,0 do 7,0. Gdy okaże się, że nasza gleba jest zbyt kwaśna, musimy ją zwapnować, czyli dodać do niej dolomitu lub kredy, a po trzech tygodniach nawieźć kompostem.
Na sam koniec sadzimy wybrane rośliny i zakładamy trawnik. Mamy tutaj dwie możliwości – wysianie nasion lub rozłożenie darni z rolki. Najlepszym momentem na to jest początek wiosny lub sierpień. Jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, postawmy na łatwe w uprawie rośliny, które nie będą wymagać przycinania, przesadzania, wykopywania czy intensywnego nawożenia. Sprawdźmy również, czy są one odporne na mróz.
Niestety, nie każdy z nas dysponuje wystarczająca ilością czasu lub sił, by samodzielnie założyć własny ogród. Na szczęście, na rynku istnieje szereg firm oferujących tego typu usługi. Jedną z nich jest Alkom, zakres działań której obejmuje zarówno projektowanie i zakładanie ogrodów, jak i kompleksową pielęgnację zieleni, aerację, wertykulację i nawożenie trawników, projektowanie, zakładanie i eksploatacja systemów automatycznego nawadniania, projektowanie i zakładanie zbiorników i oczek wodnych oraz wszelkiego rodzaju prace przy drzewach. Więcej informacji na temat firmy znajdą Państwo na stronie: https://alkom.pl/