W jakim stylu urządzić swój ogród?

Piękny, zadbany ogród to wizytówka każdego domu. Zanim jednak rozpoczniemy prace nad nim, pod uwagę wziąć powinniśmy kilka kluczowych kwestii.

Pierwszą z nich jest sposób użytkowania ogrodu. Zastanówmy się kto na co dzień będzie zajmował się jego pielęgnacją, jak często wyjeżdżamy i kto w tym okresie będzie w stanie o niego zadbać. Uwzględnić warto także potrzeby członków rodziny – miłośników roślin ozdobnych, majsterkowiczów czy fanów sportu.

Istotny jest także styl życia rodziny. Inaczej ogród będzie wyglądał bowiem gdy mieszkamy z osobami starszymi, inaczej gdy mamy małe dzieci, a jeszcze inaczej gdy posiadamy zwierzęta. Ważne jest również czy preferujemy wypoczynek w spokoju i samotności czy regularne spotkania w dużym gronie znajomych.

 

06

 

Kluczowy jest również wybór stylu ogrodu i jego wyposażenie. Wyróżnia się kilka podstawowych stylów ogrodów:

  • Angielski – mała architektura jest tu skromna i ogranicza się do obrzeży rabat czy murków oporowych. Cechą charakterystyczną są również różane pnącze rozpięte na kolumnach ganków oraz pergolach i perfekcyjnie utrzymany trawnik.
  • Japoński – idea tego typu ogrodu opiera się o stworzenie miejsca w jak największym stopniu zbliżonego wyglądem do natury, gdzie ludzka ingerencja jest niemalże niewidoczna. W tego typu ogrodzie królują azalie, magnolie, wiśnie, różaneczniki oraz peonie.
  • Holenderski – ogrody te charakteryzują się efektownym wykorzystaniem przestrzeni, skupieniem uwagi na roślinach, nie dodatkach, licznymi nasadzeniami kwiatów, efektownymi tulipanami oraz wykorzystaniem posągów i form ukształtowanych z żywopłotów
  • Śródziemnomorski – tego typu ogród wymaga miejsc silnie nasłonecznionych. Dominują tu kolory takie, jak żółć, pomarańcz, biel oraz błękit. Jasna płaszczyzna kamiennych nawierzchni kontrastuje natomiast z intensywnymi barwami kwiatów oraz zielenią roślin. Nawierzchnie kojarzyć powinny się z wyschniętą ziemią charakterystyczną dla basenu Morza Śródziemnego, warto zastosować tu zatem piaskowiec lub wapień.

Przy opracowywaniu koncepcji aranżacji ogrodu oraz jej realizacji, warto skorzystać z pomocy specjalistów od zieleni. Tego typu usługi oferuje na przykład firma Alkom, które zakres działalności obejmuje między innymi projektowanie i zakładanie ogrodów, parków, zieleńców, kompleksową pielęgnację zieleni, prace przy drzewach oraz zakładanie i pielęgnację trawników. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie https://alkom.pl/uslugi/zielen/