Zasady sadzenia ziół

Gdy w naszym przydomowym ogrodzie mamy nieco wolnego miejsca, warto przeznaczyć go na stworzenie ogródka ziołowego. To doskonały pomysł zwłaszcza dla początkujących ogrodników – zioła są bowiem nie tylko dekoracyjne, lecz także proste w uprawie.

Pachnące zioła warto sadzić w miejscach, w których docenimy ich aromat takich, jak dookoła tarasu, kącika wypoczynkowego czy pod oknami sypialni. Dobrym pomysłem jest również posadzenie ich wzdłuż ścieżki – jako, że niektóre z nich wydzielają aromat już po ich lekkim muśnięciu, każdemu przejściu towarzyszyć będzie przyjemny zapach.

Większość ziół rośnie najlepiej w miejscach zacisznych, słonecznych i osłoniętych od wiatru. Gdy przebywają one na słońcu, wydzielają całą masę związków chemicznych, które odpowiedzialne są za ich aromat. Najwięcej słońca potrzebować będą zioła wywodzące się z cieplejszych rejonów świata, jak estragon, bazylia, majeranek, szałwia, lawenda, tymianek, anyż czy czarnuszka. W półcieniu i między drzewami najlepiej czuć będą się natomiast lubczyk, mięta czy konwalia.

04

 

http://www.swiatkwiatow.pl/userfiles//image/ogrod_ziolowy22.jpg

Niektóre zioła rozrastają się bardzo szybko, zabierając miejsce posadzonym w pobliżu roślinom. Najwięcej przestrzeni przeznaczyć powinniśmy na miętę, rumianek oraz szałwię.

Warto, aby obok siebie rosły zioła takie, jak rumianek pospolity, pokrzywa oraz mięta pieprzowa – odstraszają one szkodniki i podnoszą odporność kwiatów i warzyw. Mięta pieprzowa znana jest nie tylko z tego, że odstrasza mrówki, bielinki czy pchełki ziemne, lecz stanowi także dobre sąsiedztwo dla drzew owocowych. Trybuła przeciwdziałać będzie mączniakowi na sałacie i odpędzać mszyce (odstrasza je również cząber), ślimaki i mrówki. Pamiętajmy, że niekorzystnie na zioła w naszym ogródku oddziaływać mogą posadzone w niedalekiej odległości aksamitki.

Zioła najlepiej czują się w ziemi nagrzewającej się próchnicze, przepuszczalnej i zawierającej wapń. Przed ich posadzeniem pamiętajmy o użyźnieniu podłoża poprzez dodanie do niego dobrze rozłożonego kompostu. Gdy gleba jest zbyt kwaśna, musimy ją zwapnować przy pomocy dolomitu lub kredy.

Jeżeli nie chcemy samodzielnie zajmować się tworzeniem i pielęgnacją naszego ziołowego ogródka, zadanie to zlecić możemy profesjonalnym firmom takim, jak Alkom. W zakres jej działań wchodzi między innymi projektowanie i zakładanie ogrodów oraz sadzenie, przycinanie, odchwaszczanie krzewów, drzew, roślin okrywowych oraz nawożenie i ochrona chemiczna roślin. Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod adresem: https://alkom.pl/uslugi/zielen/